تهیه کمپوست و خاک برگ

  • admin
  • یکشنبه 30 آبان 1395
  • 0
  • 10099

یکی از فعالیتهای دیگر در پروسه نگهداری گیاهان در فضای سبز تهیه کمپوست وخاک برگ می باشد.کمپوست برای باغ ما حیاتی و ضروری است ضمنا باعث سیو پول و تمیز شدن محیط نیز می شود.آن مواد مغذی و ارگانیکی را به خاک بر میگرداند.جهت تهیه درست یک کمپوست موفقیت آمیز نیازمند آماده سازی و فهم قوانین تجزیه می باشددر اینجا ما نیازمند یک جعبه مکعبی هستیم این جعبه می تواند ساده و از پالتهای دست دوم ساخته شودویا از وسایل مشابه دست دوم ارزان قیمت خانه باشد.هرگز از مصالح ساختمانی استفاده نکنید زیرا فرایند پوسیده شدن را بسیار طولانی می کند.(توده های کمتر از 3فوت مشکل به دام انداختن گرما در فصل زمستان دارند).

یک جعبه چوبی بزرگ حدود یک مترمربع که زیر آن زمین خاکی است.

توده زباله آلی راداخل جعبه چوبی ریخته فقط توجه داشته باشید که زباله های آلی ما ضخیم نباشد زیرا هوا نمی تواند به داخل نفوذ کند.

پوشاندن کمپوست با حصیر یا ورقه پلی اتیلنی الزامی است زیرا گرما را جهت گنداندن نگه میدارد وهمچنین حفظ توده از خیس شدن در هوای برفی و بارانی موثر است.

حدود یک ماه بعد با چنگک کمپوست را زیرورو میکنیم زیرا سرعت تجزیه در وسط بیشتر است این عمل در صورت وجود چند باکس آسانتر است

وقتی جعبه پراست شما میتوانید سطح را با یک لایه خاک بپو شانید وروی آنرا با پلاستیک بپوشانید(کاشت کدو وخیار روی این سطح خاک باعث آزاد کردن مواد مغذی به خاک می شود) بعضی افراد یک لایه خاک و کوددامی پوسیده به وسط کمپوست اضافه می کنند خاک ازت مورد نیاز برای میکرو ارگانیسم هارا تامین میکند.یک کمپوست خوب رنگ تیره وتکه تکه دارد و بوی مانده شیرین دارد.

چه چیزی می تواند کمپوست را تشکیل دهد:

تقریبا همه مواد ارگانیک در باغ و منزل می تواند در چرخه شرکت کنند متریال خشک مانند روزنامه ،متریال رشته ایی،پوست تخم مرغ و متریال خیس مانند چمن های زده شده،پوست میوه و تفاله چای باشد .از شاخه ها و برگهای سالم و عاری از بیماری استفاده کنید.هرگز از گوشت،ماهی،چربی یا غذاهای پخته شده استفاده نکنید زیرا آنها باعث جذب حشرات و جوندگان می شود از علفهای هرز به بذر نشسته هم استفاده نکنید چون ممکن است باعث نجات آنها شود.

نکته:رطوبت و نور زیاد در فرایند تجزیه ممکن است اختلال ایجاد کند اگر دما در توده ثابت یا در حال کند شدن است حتما آنرا هم بزنید.

چندین روش برای کم کردن زمان فرایند کمپوست سازی وجوددارد:

1-مقداری کمپوست فعال به اندازه یک بیل کوددامی پوسیده اضافه کنید .این عمل نیتروژن برای میکروارگانیسم ها تامین می کند.

2-جعبه ها را تا انتها پر کنید.

3-وقتی کوداضافه می کنیدمطمین باشید که به اندازه کافی مرطوب باشد اگر بعد از چند هفته مشاهده کردید که کمپوست شما خشک است کمی آب اضافه کنید.ولی نباید زیاد خشک شود اگر خیسی زیاد بود با مواد خشک به آن اضافه کرده و روی آنرا با پلاستیک بپوشانید،مرکز توده نباید خشک باشد بعد از یک ماه کمپوست را زیرو روکنید تا گرما پخش و اکسیژن به داخل نفوذ کندشما می توانید بعداز گذشت 6ماه و در تابستان از این کمپوست استفاده کنید.

خاک برگ:

منبع ارگانیکی دیگری در باغ شما وجود دارد ،برگها در پاییز را جمع آوری کرده ودر داخل کیسه سیاهی بریزید اگر برگها خشک هستند آنها را کمی خیس و بعدمحکم گره بزنید و با چنگک کیسه را سوراخ کنید تا هوا در آن جریان پیدا کند این عمل حدود یک سال طول می کشد. اگر باغ شما بزرگ است میتوانید یک اتاقک کوچک با توری مرغی و چهارچوب چوبی ایجاد کنیدو برگها را داخل آن بریزید و روی آن را بپوشانید برای اینکه باد آنها را جا بجا نکند شما سال بعد می توانید از آنها استفاده کنید.

 

شرکت کیمیا کمپوست پارس

مهندس ناهید

09178967100

 

نظرات

برای این مطلب هیچ نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر

لطفا عبارتی را که در تصویر میبینید وارد کنید.
به حروف کوچک و بزرگ حساس نمی باشد.

مقالات

پاسخ گیاه زینتی بنفشه آفریقایی به کاربرد کودهای زیستی کمپوست زباله، کمپوست گرانوله گوگرددارو ورمی کمپوست

رشد روز افزون جمعیت و به دنبال آن توسعه صنایع سنگین، سبب آلودگیهای وسیع در سطح محیط
زیست گردیده است. امروزه استفاده از منابع غیر آلاینده و سازگار با محیط زیست، برای تأمین بستر
رشد گیاهان، توجه بیشتر محققان را جلب کرده است

شركت كيميا كمپوست پارس

ورمی واش چیست و فرق آن با چای کمپوست؟

ورمي كمپوست

 

... چای کمپوست همان طور که گفته شد به پس آب خارج شده از ورمی کمپوست اطلاق می شود که گاهی