تنفس، شکار، پرورش، بستر پرورش، تغذیه، برداشت کرم خاکی

 • admin
 • یکشنبه 05 مهر 1394
 • 0
 • 11380

[تنفس، شکار، پرورش، بستر پرورش، تغذیه، برداشت کرم خاکی]

 

در این مقاله ضمن توضیح در خصوص زندگی کرم خاکی و روش‌های جمع‌آوری، نگهداری و ... توضیحاتی نیز در بحث اندام‌های این موجود و سابقه تاریخی زندگی آن در کره خاکی خواهیم داد و در نهایت روش‌های تولید کود ورمی‌کمپوست و نحوه استفاده آنرا خاطر نشان خواهیم نمود...

 

 

 

 1. هدف از تنفس:

رساندن اکسیژن به سلول های بدن برای آزاد کردن انرژی مواد

Organic molecules + O2 → Co2 + H2O + Energy

انرژی + آب + دی اکسید کربن → اکسیژن   + مولکولهای آلی

ارتباط بین تنفس سلولی و دستگاه تنفس

How are cellular respiration and the respiratory system related?

شکل زیر طرحی کلی از بدن جانور مهره دار است که ارتباط بین دستگاه های مختلف را نشان می دهد.

 

 1. ارتباط بین تنفس سلولی دستگاه تنفسی را نشان می دهیم:
 • تنفس پوستی در کرم خاکی (Respiratory system in Annelids)

شرایط لازم برای تنفس پوستی:

 • سطح مرطوب تنفسی برای تبادل بهتر گازهای تنفسی
 • وجود مویرگ‌های زیاد زیرپوستی
 • سطح نسبتاً وسیع پوستی(دارای بدن طویل لوله‌ای شکل یا پهن)
 • جثه نسبتاً کوچک

شرایط فوق در مورد کرم خاکی و کرم‌های پهن صدق می­کند.

 • تنفس نایی در حشرات (Respiratory system in Insects)
 • سطح تنفسی داخلی دارند.
 • لوله‌های درونی بنام نای دارند.
 • انشعابات لوله­ها در سراسر بدن جانور وجود دارد.
 • سلول‌ها با گازها تبادل مستقیم دارند.
 • نیاز به دستگاه گردش مواد ندارند.
 • تنفس در ماهی‌ها (Respiratory system in fishes)

مقایسه فیزیکی آب و هوا:

 • نسبت وزن اکسیژن به آب یک به صد هزار است.

(جانور آبزی برای کسب مقدار معینی اکسیژن ناچار است که 100000 برابر وزن آن مقدار، آب از آبشش‌ها عبور دهد)

 • در یک لیتر هوا 210 میلی لیتر اکسیژن دارد.

(جانور هوازی برای کسب مقدار معینی اکسیژن فقط باید 3.5 برابر وزن آن مقدار، هوا از شش‌ها عبور دهد.)

 • میزان چسبندگی آب 50 برابر هوا است.

(به همین سبب میزان کار برای ایجاد جریان مایعات باید زیادتر باشد.)

 • شدت انتشار اکسیژن در هوا هزار برابر آب است.
 • ظرفیت گرمایی ویژه آب بیشتر از هواست.
 1. شکار کرم‌خاکی:

برای پرورش و تکثیر کرم‌خاکی ابتدا باید آن را جمع‌آوری یا شکار(صید) نمود، یکی از راه‌های جمع آوری کرم‌خاکی، گرفتن چند عدد کرم درشت و مولد از فروشگاه‌های فروش طعمه زنده برای ماهی‌گیری یا یکی از دوستان است. جمع آوری کرم‌خاکی از محیط طبیعی معمولا در شب‌های بهار موفق‌تر است. این کرم‌ها در شب از سوراخ‌های خود خارج می‌شوند و به گردش می‌پردازند، برای همین به آنها شب خز یا شب گرد می‌گویند. با داشتن یک چراغ قوه و با رعایت سکوت می‌توان شب هنگام، کرم‌ها را در باغچه، بر روی زمین یا در لایه‌های نزدیک به سطح جستجو کرد شانس این عمل به ویژه زمانی که در هنگام غروب به گیاهان باغ خود آب داده باشید دو چندان می‌شود.

یادتان باشد نور قوی و ارتعاش زیاد باعث فراری دادن کرم‌ها می‌شود. اگر چراغ قوه­تان دارای نور قوی یا زننده‌ای است می‌توانید روی آن را با کاغذهای مات بپوشانید تا از تابش نورش بکاهید. همچنین مشخص شده که کرم‌های‌خاکی نسبت به نور قرمز بی‌توجه هستند پس می‌توانید از فیلتـرهای نور قرمز استفاده کنید.

خوب! اگر نمی‌خواهید شب‌های خود را با جستجوی کرم‌خاکی به هدر بدهید چاره‌ای جز صید این کرم ندارید.

یادتان باشد که فصل بهار بهترین فصل شکار کرم‌خاکی(و بسیاری از جانوران) است:

 1. ساده‌ترین روش این است که بخشی از زمینی را که می‌دانیم دارای کرم‌خاکی است را آب ببندیم. پس از کم و بیش 15 دقیقه کرم­ها به سطح زمین می‌آیند. این‌کار معمولا به هنگام غروب جواب بهتری می‌دهد چون به علت خنکی هوا کرم‌ها در لایه‌های نزدیک سطح به سر می‌برند و با خیس شدن زمین، سریع‌تر بیرون می‌آیند.
 2. در این روش زمینی که دارای کرم‌خاکی است را مرطوب می‌کنند و سپس یک پارچه متقال پهن می‌کنند و تفاله‌چایی روی پارچه می‌ریزند. کرم‌ها پس از مدتی روی پارچه جمع می‌شوند.
 3. در این روش آب را با غلظت %55/0 فرمالین مخلوط کرده و روی زمین می‌ریزیم. بوی فرمالین سبب می‌شود که کرم‌ها زودتر از زمین خارج شوند.
 4. در این روش زمین را مرطوب می‌کنیم سپس یک تکه چوب نسبتا کلفت(الوار) را در خاک نرم زمین فرو می‌کنیم و به آن ضربه می‌زنیم یا مثلا آن را اره می‌کنیم. در اثر این ارتعاشات، کرم‌ها از مخفی‌گاه خود خارج می‌شوند.
 5. در این روش که در اصل صید الکتریکی کرم‌خاکی است، از یک میله فولادی به قطر5 میلی‌متر و با دسته عایق استفاده می‌کنیم. این میله باید به برق با ولتاژ 220 و شدت جریان 3 تا 5 آمپر وصل شود. سپس میله را در زمینی که مرطوب است فرو می‌کنیم. با اتصال جریان، کرم­ها از خاک بیرون می‌آیند.

سال‌هاست که در دنیا دستگاه‌های برقی متنوعی برای صید کرم‌خاکی به بازار وارد شده‌اند که برخی از آنها با باطری، مثل باطری ماشین، کار می‌کنند. (یک نمونه از آنها در ابتدای فیلم سینمایی گودزیلا نشان داده شده است.)

 1. پرورش کرمخاکی:

به طور کلی برای پرورش کرم خاکی نیاز به وسایل زیر است:

 • جعبه نگهداری کرمخاکی:

این جعبه (کرم‌دانی) بستگی به اهداف پرورش دهنده دارد . از یک جعبه کفش تا مخازن بزرگ پلاستیکی (یا سیمانی) برای نگهداری کرم‌ها استفاده می‌شود. معمولا از جعبه هایی با ابعاد 30×30×90 استفاده می‌شود.

بیشینه خاک درون این جعبه‌ها 15 تا 20 سانتی‌متر است زیرا در غیر این صورت کرم‌ها از جعبه خارج می‌شوند. جعبه باید دارای در پوش باشد تا هم مانع نفوذ نور شود و هم از کاهش رطوبت خاک جلوگیری کند. اگر از جعبه‌های پلاستیکی استفاده می‌کنید، سوراخی برای‌خروج آب اضافی در مواقع لازم و همچنین سوراخی برای جریان هوا در آن ایجاد کنید. جعبه های چوبی معمولا این مشکل را ندارند ولی بهتر است که قبل از خاک ریزی، دیواره‌های آن را با پارافین یا موم در مقابل هدر رفتن رطوبت، عایق کنید. جعبه باید در جایی قرار بگیرد که رطوبت و دمای آن قابل کنترل باشد. تا جایی که ممکن است باید از تابش مستقیم نور به کرم‌دانی جلوگیری نمود. نور شدید، سرمای زیاد، ضربه و ارتعاش، کاهش رطوبت و ... از عواملی است که کرم‌ها را وادار می‌کند که به عمق خاک بروند. از لحاظ تراکم در هر متر مربع می‌توان حدود 100 عدد کرم خاکی را جا داد. برخی منابع نیز عدد وزنی نیم تا یک کیلوگرم کرم خاکی در هر مترمربع را ذکر می‌کنند.

 • بستر پرورش کرم‌خاکی:

معمولا بهترین گزینه برای یک تولید خانگی، مخلوط خاک برگ و شن ریز است. گاهی از مخلوط خاک و شن و برگ درختان اشاره می‌شود که تکرار همان جمله بالاست. آنچه مسلم است مقدار رس در این بستر پرورشی یا Bed باید در کمترین مقدار ممکن باشد. به بیان دیگر؛ هرگز از رس استفاده نکنید. خاک مورد استفاده باید نرم باشد تا کرم‌ها به آسانی بتوانند در آن رفت و آمد کنند و هوا نیز بتواند به سادگی به آن نفوذ کند.

برای تهیه چنین خاکی، آن را الک می‌کنند. یکی از نکات کلیدی در پرورش کرم‌خاکی، مرطوب نگهداشتن خاک است. فراموش نکنید که اگر بیش از اندازه آب بکار ببرید، کرم‌ها خفه می‌شوند. می‌توانید از افشانه‌ها یا آب پاش‌ها برای مرطوب نگهداشتن خاک استفاده کنید.

رطوبت خاک باید حدود 25 تا %30 باشد.

رطوبت بیش از %35 و کمتر از %13 باعث توقف تخم‌گذاری کرم‌ها می‌شود.

P.Hخاک هم در حد طبیعی و خنثی (6/5 تا 3/8) است.

بیشتر منابع اروپایی دمای مناسب پرورش کرم‌خاکی را 18 درجه سانتی‌گراد اعلام کرده‌اند اما تا 26 درجه سانتی گراد هم بدون مشکل پرورش داده‌ شده است.

 • تغذیه کرمخاکی:

گزارش شده که با خاک برگ و شن به تنهایی می‌توان برای چند ماه کرم‌ها را زنده نگه داشت. زیرا کرم‌ها مواد قابل استفاده خاک برگ را جذب می‌کنند. کرم‌ها می‌توانند تقریبا از دور ریز آشپز خانه‌ای تمامی سبزیجات تغذیه‌ کنند. تکه‌های هندوانه، تکه‌های پرتقال یا سایر مرکبات، برگ‌های خارجی کلم یا کاهو، تفاله‌چایی، تکه‌های سیب‌زمینی پخته و سیب‌درختی، چغندر، هویج و لوبیاپخته و ... حتی پوسته تخم مرغ!

تمامی گیاهان و سبزیجات را می‌توان پس از حدود 35 دقیقه پختن به عنوان غذا به کرم‌ها پیشکش نمود. همچنین می‌توانید چند نوع گیاه و مواد مختلف را پخته و با هم مخلوط کنید و غذایی ترکیبی به کرم‌های‌خاکی بدهید. به عنوان سایر مواد غذایی می‌توان از انواع کودهای حیوانی (مثلا کود گاوی یا گوسفندی )، نان خیس شده، سویا، آرد و مخمر نیز سود جست. یکی از بهترین غذاها استفاده از غذای ماهی (پولکی یا پلت) مرطوب شده است. نباید به کرمها زیاد غذا داد زیرا نخست اینکه غذای اضافی در خاک مانده و مي­گندد و ضمن رشد قارچ‌ها ممکن است باعث ایجاد بوی بَد هم بشود و اگر جعبه شما در باغچه باشد همین بو ممکن است باعث گرد آمدن بسیاری حیوانات بدجنس مثل زنبورها و موش­ها به آن دوروبر شود.

به خصوص از دادن گوشت به کرم‌های خاکی باید پرهیز نمود زیرا هم مورد تغذیه کرم قرار نمی‌گیرد و هم بوی گند بیشتری تولید می‌کند.

دلیل دیگر که تربیتی است اینکه غذادادن زیاد باعث می شود کرم­هایتان لوس بشوند.

برای دادن غذا به کرم‌ها شیارهایی در میان خاک جعبه ایجاد و غذا را به داخل آن شیارها می‌ریزند. اگر غذایتان پخته و مانند پوره شده است می‌توانید از وسایل مخصوصی که با آنها خامه را روی کیک می‌ریزند استفاده کنید.

پس از این حتما باید روی غذا را با خاک پوشاند تا دیرتر فاسد شود.

کرم­ها طی مدت 3 تا 4 روز دور غذا جمع می‌شوند و شروع به خوردن می‌کنند.

 • برداشت کرم‌خاکی:

یک روش پیچیده برداشت کرم این است که خاک موجود در جعبه­ها را در یک ظرف فلزی بریزیم، سپس از بالا به سطح خاک نور بتابانیم و حرارت بدهیم ( دما نباید بیش از 25 تا 29 درجه باشد زیرا تخم­ها را از بین می‌برد) و از طرف دیگر زیر ظرف را سرد کنیم. از آنجا که کرم‌ها از نور و گرمای زیاد فراری هستند به سمت ته ظرف آهنی می‌روند. خاک‌رویی را بر می‌داریم و کرم­ها را که در ته ظرف جمع شده‌اند را جدا می‌کنیم. این کار را چند بار با خاک هر جعبه تکرار می‌کنیم تا مطمئن شویم که بیشتر کرم‌ها را گرفته‌ایم.

روش دوم این است که آستین‌ها را بالا زده و از الک برای جدا کردن کرم از خاک استفاده کنیم، به همین سادگی.

نکته بسیار مهم در این قسمت این است که خاک اضافه را نباید دور ریخت زیرا پر از تخم و نوزاد کرم خاکی است و بهترین بستر برای شروع پرورش دوبارهاست!

 1. كود ورمی کمپوست:

براي حفظ گياهان، نگهداري گلخانه‌ها، گسترش مزارع و درختان ميوه نيازمند مواد آلي مي‌باشيم. سال‌ها تلاش و مطالعه كرديم و پس از انجام مراحل تحقيقات و آزمايشات گوناگون دريافتيم باز هم قدرت لايزال پروردگار با خلقت موجودي ارزشمند بنام كرم‌خاكي توانسته يكي از عمده‌ترين نيازمندي‌هاي بستر گل و گياه يعني موادآلي را با وجود فضولات اين جانور تأمين نمايد.

ورمي‌كمپوست حاصل فعاليت بيولوژيك نوعي كرم‌خاكي با نام علمي EiseniaFoetida مي‌باشد اين جانور با تغذيه از موادآلي موجود در طبيعت آن‌ را به كود آلي مغذي تبديل نموده به گونه‌اي كه در حال حاضر اين كود به عنوان يكي از غني‌ترين كودهاي‌آلي بيولوژيك شناخته شده در دنيا می‌باشد. كاربرد ورمي‌كمپوست در خواص فيزيكي،‌ شيميايي و بيولوژيكي خاك تأثير بسزايي دارد. اين كود اصلاح‌كنندة خصوصيات فيزيكي و شيميايي و بيولوژيكي خاك بوده و علاوه بر وزن مخصوص كم، فاقد هرگونه بو، ميكروارگانيسم‌هاي پاتوژن، باكتري‌هاي غير هوازي، قارچ‌ها و علف‌هاي هرز مي‌باشد. ورمي‌كمپوست علاوه بر قابليت جذب آب با حجم بالا، شرايط مناسب جهت دانه‌بندي و قدرت نگه‌داري مواد غذايي مورد نياز گياهان را فراهم مي‌نمايد. ورمي‌كمپوست حاوي عناصر غذايي بسيار غني به‌ ويژه ازت بوده كه به ‌تدريج آن‌ها را در اختيار گياه قرار مي‌دهد (اين نكته از نظر حاصل‌خيزي خاك بسيار پراهميت است.) اين كود در مقايسه با ساير كودهاي آلي داراي ميزان عناصر اصلي غذايي بالاتري است. ورمي‌كمپوست علاوه بر عناصر ماكرو مانند ازت، فسفر و پتاسيم كه در فعاليت‌هاي حياتي گياه نقش اساسي دارند حاوي عناصر ميكرو مانند آهن، مس، روي و منگنز نيز مي‌باشد. علاوه بر اين با داشتن موادي مانند ويتامين B12 و اكسين عوامل محرك رشد گياه را فراهم مي‌آورند. معمولاً نسبت كربن به ازت (C/N) ورمي‌كمپوست 15 تا 20 بوده و طول دانه‌هاي خشك آن  بين 1 تا 5 میلی‌متر متغير است. هوموس آن نيز %20 وزن خشك مي‌باشد.

كرم‌هاي زباله‌خوار با تغذيه زباله ضايعات آلي آن‌ها را تجزيه و دگرگون مي‌نمايند. فرآيند هضم اين كرم‌ها به تغيير سريع‌تر مواد آلي منتهي شده و كمپوست تثبيت مي‌شود. نتيجة اين عمل دستيابي به ورمي‌كمپوست با كيفيت بالا است كه با بالاترين استانداردهاي جهاني برابري مي‌كند.

 1. موارد استفاده ورمي‌كمپوست:

ورمي كمپوست قابل استفاده در كليه محصولات زراعي، باغي و گلخانه‌اي مي‌باشد. 

عناصر موجود در ورمي كمپوست:

ازت، فسفر، پتاسيم، كلسيم، آهن، روي، مس، منگنز

اين در حالي است كه هر يك از انواع كودهاي شيميايي موجود تنها حاوي يك يا چند عنصر خاص مي‌باشند.

 1. بيولوژي كرم خاكي:

از نظر پيشينه تاريخي، كرم‌هاي‌خاكي در حدود 600 ميليون سال پيش به وجود آمده و از آن زمان تا حال شاهد تكامل گونه‌هاي مختلف گياهي و جانوري بوده‌اند. شكل ظاهري اين موجودات در طي اين مدت تغيير چنداني پيدا نكرده و هم اكنون نيز بين گونه‌هاي مختلف آنها از اين نظر تفاوت قابل توجهي به چشم نمي‌خورد.

اين موجودات ارزشمند، به مدت چندين ميليون سال اراضي موجود در سطح كره زمين را در كمال آرامش و سكوت، زير و رو كرده و بدين صورت نقش مهمي در جريان چرخه عناصر ايفا نموده‌اند. كرم‌هاي‌خاكي داراي بدني كشيده، بندبند، فاقد استخوان داراي كوتيكول حامل تارها و دستگاه‌گوارش لوله‌ مانند كه به مجراي دفعي ختم مي‌شود، هستند. طول اين جانور برحسب گونه از يك سانتي‌متر تا بيش از 2 متر بالغ مي‌گردد.

اين جانور اغلب دوجنسي يا هرمافروديت هستند و هنگام بلوغ بر روي اپيدرم آنها يك منطقة متورم ظاهر مي‌شود كه آن‌را كمربند تناسلي گويند. اين قسمت پيله‌اي ترشح مي‌كند كه تخم‌ها را دربر‌ مي‌گيرد.

كرم‌هاي‌خاكي فاقد مرحلة مشخص لاروي بوده و نوزادان آنها پس از خروج از تخم و پيله، رفته‌رفته بالغ مي‌شوند. امروزه با اطلاعاتي كه از اين جانور بدست آمده است كاربردهاي فراواني در رشته‌هاي مختلف علوم (مانند كشاورزي، شيلات، دامپروري، صنعت، محيط زيست و انرژي) بـراي آن تعريف شده و يا به‌عبارت ديگر در بسياري از علوم شناخته شده است.

پرورش كرم‌هاي‌خاكي در حال حاضر به‌صورت يك صنعت پررونق در آمده و لذا اين حرفه امروزه در جهان طرفداران بسياري دارد، به‌كارگيري اين جانور ارزشمند در صنايع مختلف مشاغلي را ايجاد نموده‌است كه هيچ‌كدام از آنها در كشور ما شناخته شده نيست.

بيوكمپوست

چند دهه‌ايست كه با رخدادهاي بزرگ فرايند‌هاي صنعتي در پهنه‌ي گيتي، زباله‌ها نيز به‌همراه آلودگي‌هاي روزافزون خاك، آب و هوا زنجيره‌ي زيست‌محيطي و زيستگاه آدميان را به سختي با تهديد ناخواسته‌اي روبرو نموده است. در زمينه‌ي مبارزه با چنين مشكل فراگيري مراكز پژوهشي و اجرايي تلاش و كوشش پيگيري را در رويارويي و مبارزه آغاز كرده‌اند.

از روش‌هاي بسيار مؤثر در مبارزه و خنثي‌سازي اثرات نامطلوب زباله‌ها تبديل آن‌ها به كود است تكنيك تبديل كود از زباله بطور علمي و عملي در سال‌هاي اخير آغاز شده‌است. كمپوستينگ، تجزيه‌ي مواد زايد قابل تجزيه‌ي بيولوژيك توسط جانداران ذره‌بيني است كه توانايي شكست ملكول‌هاي بزرگ مواد آلي را دارا مي‌باشند. روشي است كه چنين ارگانيسم‌هايي را در جهت افزايش ميزان تجزيه‌ي بقاياي آلي تحت كنترل مورد استفاده قرار مي‌دهد. اين فرايند طبيعي، مواد آلي را به ماده‌اي غني مبدل كرده مكملي بسيار سودمند براي خاك ايجاد مي‌نمايد. تركيبات هوموسي توليد‌شده به‌راحتي توسط گياهان قابل جذب است. به اين ترتيب باعث بهبود وضعيت خاك‌هاي اراضي زير كشت و در نتيجه كاهش استفاده از كود‌هاي شيميايي مي‌شود.

 

 

 1. اهم خواص فيزيكي و شيميايي بيوكمپوست عبارتند از:
 2. تسريع‌كننده‌ي رشد گياه
 3. غني از تركيبات هوموسي
 4. قابليت نگهداري آب با حجم بالا
 5. عاري از ميكروارگانيسم‌هاي پاتوژن
 6. وزن مخصوص كم و فاقد هر گونه‌بو
 7. اصلاح‌كنده‌ي خصوصيات فيزيكي و شيميايي و بيولوژيكي خاك
 8. تأمين كننده‌ي كليه‌ي عناصر غذايي مورد نياز براي رشد گياهان
 9. ويژگي‌هاي بهينه‌ي بيوكمپوست:
 10. به‌جاي كود، در چمن‌كاري، گياهان زينتي، باغداري، تاكستان، كشت قارچ، سبزيكاري، صيفي‌كاري، فضاي سبز و غيره. اين‌گونه مصارف بيشترين و شناخته‌ترين كاربردها را تشكيل مي‌دهند
 11. به‌جاي مواد پركننده در تراشه‌هاي ساختماني
 12. بجاي مواد جانبي، در كارخانه‌هاي آجرسازي براي بلوك‌هاي توخالي يا متخلخل
 13. بجاي عايق صدا (آكوستيك ) در ساختمان‌ها
 14. بعنوان بيوفيلتر در كارخانه‌هاي تهيه كمپوست. رفع بوي لاشه حيوانات در دامداري ها و مرغداري‌ها و كارخانجات قند سازي
 15. بجاي بستر حيوانات در دامداري‌ها
 16. استفاده به عنوان سوبسترا در كشت قارچ
 17. استفاده به عنوان الياف در صنعت نساجي و الياف آلي
 18. عناصر موجود در بيوكمپوست:

كمپوست به‌دست آمده از زباله‌ي آلي، حاوي مقدار فراواني عناصر معدني بوده كه پاره‌اي از آن‌ها براي رشد گياهان ضروريست. مهمترين اين عناصر كه Oblige Elements ناميده مي‌شوند، عبارتند از بر، روي، مس، منگنز، موليبدن، كبالت بعلاوه‌ي عناصر عمده‌ي ديگر كه عبارتند از: نيتروژن، پتاسيم، گوگرد، كلسيم، منيزيم.

 1. محصولات:

كود آلي ورمي‌كمپوست، يكي از غني‌ترين كودهاي آلي بيولوژيك شناخته شده در دنيا در بسته‌هاي 2 و 10 كيلو‌گرمي.

كود آلي بيوكمپوست حاصل فرايند بيولوژيك روي ضايعات گياهي جدا‌سازي‌شده از مبدأ در بسته‌هاي 5 كيلوگرمي و به‌صورت فله.

كود مايع ورمي‌كمپوست (چاي كمپوست) به‌صورت سفارشي. 

 

 

 

 

 

   

 

 

نظرات

برای این مطلب هیچ نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر

لطفا عبارتی را که در تصویر میبینید وارد کنید.
به حروف کوچک و بزرگ حساس نمی باشد.

مقالات

پاسخ گیاه زینتی بنفشه آفریقایی به کاربرد کودهای زیستی کمپوست زباله، کمپوست گرانوله گوگرددارو ورمی کمپوست

رشد روز افزون جمعیت و به دنبال آن توسعه صنایع سنگین، سبب آلودگیهای وسیع در سطح محیط
زیست گردیده است. امروزه استفاده از منابع غیر آلاینده و سازگار با محیط زیست، برای تأمین بستر
رشد گیاهان، توجه بیشتر محققان را جلب کرده است

شركت كيميا كمپوست پارس

ورمی واش چیست و فرق آن با چای کمپوست؟

ورمي كمپوست

 

... چای کمپوست همان طور که گفته شد به پس آب خارج شده از ورمی کمپوست اطلاق می شود که گاهی